سایت مپ چیست ؟

سایت مپ

 site map یک فایل است که قالب آن xml می باشد. این فایل تمام صفحه های شما را به موتورهای جست و جو مثل گوگل نشان می دهد. بنابراین موتورهای سرچ با بررسی پیج های شما، آن را شناسایی می کنند و در نتیجه های سرچ خود به نمایش در می آورند.در واقع site map را می توان یک قسمت مهم در پروسه بهینه سازی برای سایت ها دانست.

 اهمیت site map

 موتورهای جست و جوی گوگل برای پیدا کردن صفحه های شما از site map بهره می برند. امکان دارد تصور کنید که اگر صفحه های سایت با روشی اصولی لینک داده شوند دیگر احتیاجی به سایت مپ ندارید. اما باید بدانید که سایت مپ اثر زیادی در سئوی سایت شما دارد. در برخی موارد نیز بهره گیری از سایت مپ بسیار لازم است. به عنوان مثال فرض نمایید به تازگی یک سایت را راه انداخته باشید و تعداد بک لینک های شما اندک باشد. در این جا گوگل با استفاده از site map می تواند پیج های شما را بیابد.

 همچنین ممکن است شما یک سایت با تعداد پیج های بالا داشته باشید. چنان چه لینک سازی داخلی به درستی انجام نشده باشد گوگل نمی تواند همه صفحه های سایت شما را بیابد. در این جا نیز site map می تواند یک کمک کننده بزرگ برای شما به حساب بیاید.

 در موارد زیر ساخت سایت مپ بسیار ضرورت دارد:

  • محتواهایی که در آرشیو سایت شما هستند به صفحه های فعال لینک نباشند.
  • چنان چه شناسایی پیج های سایت سخت است و یا محتوای سنگین غیر متنی مثل فلش در سایت موجود است.
  • اگر در سایت خود از URLها به صورت داینامیک برای محتوا استفاده شده است.
  • سایت بزرگی دارید. در این حالت ممکن است گوگل نتواند همه سایت ها را بررسی نماید. به عبارت دیگر خزنده ها در گوگل از مشاهده بعضی از پیج ها جا مانده اند.
  • سایت جدیدی دارید که هنوز لینک سازی خارجی و داخلی برای آن انجام نشده است. همان طور که می دانید ربات های گوگل با دنبال کردن لینک ها صفحات را شناسایی می کنند. چنان چه صفحات شما دارای لینک نباشد امکان دارد که نتوانند صفحات شما را بیابند.
انواع راه ها برای ساختن site map

 به طور معمول شما می توانید با روش های متفاوت اقدام به ساخت site map نمایید. یکی از روش های ساخت سایت مپ که سخت ترین راه نیز است همان روش دستی است. شما با بهره گیری از تگ هایXML  می توانید به شکل دستی سایت مپ بسازید و همه آدرس های صفحات را بایستی به صورت یک به یک به فایل وارد سازید.

راه دوم این است که از سایت های مختلف که در این زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید. بدین معنا که برخی از سایت ها به صورت اختصاصی، سایت مپ ایجاد می کنند. شما می توانید آدرس پیج اصلی خود را به این سایت ها بدهید. سپس آن ها با توجه به ساختمان و منو بندی سایت برای شما سایت مپ می سازند.

 راه سوم که روش ساده ای است برای ورد پرس استفاده می شود. در این روش از پلاگین های ساخت site map یا پلاگین های سئو بهره می برند. در نظر داشته باشید که در این راه همه کارها به شکل خودکار انجام می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فهرست
تماس سریع